Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski ustawą z 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu.
Aby upamiętnić święto Chrztu Polski, nasze przedszkole 14 kwietnia 2025r. przygotowało krótką inscenizację, podczas której dzieci z grupy ,,Pszczółek” przebrane za historyczne postacie: Mieszka I, jego żony Dobrawy oraz świtę dworską, wspólnie z księdzem Dawidem Bębnem, pełniącym rolę Arcybiskupa, zaprezentowali przyjęcie chrztu.
Pani Aneta Zuchowicz przybliżyła zebranym legendę dotyczącą tego historycznego wydarzenia.
Dawno, dawno temu, ponad tysiąc lat temu, nasz pierwszy władca, książę Mieszko I, podjął bardzo ważną decyzję. Zdecydował, że Polska stanie się krajem chrześcijańskim. To było tak, jakby cała Polska dostała nowe imię i stała się częścią wielkiej rodziny krajów w Europie.
Kiedy to było? Dokładnie 14 kwietnia 966 roku! To bardzo dawno temu, prawda?
Co się wtedy wydarzyło? Książę Mieszko I przyjął chrzest. To taki specjalny obrzęd z wodą święconą, który symbolizuje nowe życie i włączenie do wspólnoty chrześcijańskiej. Razem z nim ochrzczona została cała Polska!
Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu Polska stała się silniejsza i ważniejsza na mapie Europy. Zaczęliśmy budować piękne kościoły, uczyć się pisać i czytać, a nasza kultura zaczęła się rozwijać. To tak, jakbyśmy dostali nowe, wspaniałe puzzle do naszej polskiej historii!
Następnie wszystkie przedszkolaki wspólnie z nauczycielami posadzili Drzewo Pamięci, Dąb ,,Mieczuś”, aby upamiętnić Chrzest Polski.
Aneta Zuchowicz
































