Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września, został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie głośnego czytania wśród najmłodszych. Czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną i wyobraźnię, ćwiczy pamięć
i koncentrację. Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka i przynosi wzorce właściwych zachowań. Jest również jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.
Mając na uwadze szczególne znaczenie upowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych, poza codziennym czytaniem utworów literatury dziecięcej, nasze przedszkole po raz trzeci celebrowało to nietypowe święto, prezentując inscenizacje wybranych wierszy.
30 września 2024 r. o godzinie 10:00, w sali internatu – świetlicy, będącej Izbą Pamięci prof. Karoliny Lanckorońskiej, zgromadzili się uczestnicy spotkania: dzieci z przedszkola, rodzice, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Wodzisławiu, a także zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wodzisławiu, pani Joanna Kozłowska oraz pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu, pani Anna Hola.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci uczęszczające na zajęcia teatralne, prowadzone przez panią Agnieszkę Gabryś. Przedszkolaki po mistrzowsku zaprezentowały wiersze „Żuk” oraz „Stefek Burczymucha” Jana Brzechwy.
Następnie uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu – Oliwia, Wiktoria oraz Kuba, pod opieką pani Elżbiety Adamskiej-Kucharskiej, przybliżyły dzieciom kwestie dobrego wychowania w wierszach „Leń” oraz „Dwie gaduły”.
Nieodłącznym elementem Dnia Głośnego Czytania jest występ rodziców,
w tym roku w role kotów w wierszu „Chory kotek” Stanisława Jachowicza wcieliły się panie Ewa Jachymczyk oraz pani Paulina Kwiecień-Szczerba.
Kolejnym inscenizowanym wierszem był utwór „Zosia Samosia” Jana Brzechwy.
Z tytułową Zosią, w którą wcieliła się pani Karolina Pająk, pracownik przedszkola, dyskutowała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wodzisławiu, pani Joanna Kozłowska.
Na zakończenie, wiersz „Kwoka” Jana Brzechwy przedstawiła pani Anna Hola, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu oraz pani Anna Kowalska, nauczyciel przedszkola.
Przewodnicząca Rady Miejskiej, pani Joanna Kozłowska, pani Anna Hola
z biblioteki oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Kinga Banasik, podziękowały za zaproszenie, zostawiając dzieciom drobne upominki. Ten dzień zapadnie w pamięć wszystkich uczestników, gdyż inscenizacje są doskonałym i atrakcyjnym sposobem na aktywne poznawanie literatury dziecięcej.
Koordynator wydarzenia:
Anna Kowalska























